DNS چیست و چگونه کار می‌ کند؟

نویسنده ۹ آبان

شاید این سوال برایتان ایجاد شده که DNS چیست؟ و چگونه کار می ‌کند؟ DNS از Domain Name System گرفته شده است به معنی “سیستم نام دامنه” است. آدرس نام دامنه وب سایت به IP 192.0.2.99 تبدیل می شود.

همه سیستم عامل های موجود در اینترنت از تلفن های هوشمند تا لپ تاپ، سرورهای وب سایت ها از طریق اعداد با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

این اعداد تحت عنوان IP نام دارند. زمانی که می خواهید وارد وب سایتی شوید و با سرور آن ارتباط بگیرید نیاز به آدرس IP نیست، بلکه می توانید نام دامنه وب سایت را تایپ کنید و فرایند تبدیل نام دامنه به IP را به DNS بسپارید. با این ترفند نام دامنه قابل فهم برای انسان و به IP قابل فهم برای ماشین تبدیل خواهد شد.

کاربرد DNS چیست؟

زمانی که وب سایتی را ایجاد می کنید برای ثبت کردن نام دامنه بایستی ابتدا یک نام مشخص برای سایت خود انتخاب کنید. پس از اینکه این نام با استفاده از dns به IP تبدیل می شود در بستر اینترنت شناخته خواهد شد. در بیشتر مواقع این تنظیمات از طریق کنترل پنل هاست ایران-خارج و ثبت کننده نام دامین صورت می گیرد.

DNS چطور کار می کند؟

با توجه به اینکه عمده ترین وظیفه DNS برگرداندن IP از روی دامین است. این فرایند در طول چندین مرحله صورت می گیرد که در نهایت آدرس IP معتبر و سالمی به دست کار برسد. برای جستجو کردن آدرس IP وب سایت در بین همه DNSهای موجود در سراسر جهان سخت است که البته با DNS بسیار آسان تر می شود. هر کدام از این مراحل با دسته بندی محل ذخیره dns به پیدا کردن dnsهای اصلی کمک خواهد کرد. به عنوان مثال نخست منطقه dns و در ادامه dnsهای مربوط به پس دامنه مورد بررسی قرار می گیرد تا بتوان به محل مناسبی دست یافت. مراحل فعالیت dns عبارتند از:

DNS Recursor .1

در این مرحله درخواست کاربر به این بخش فرستاده می شود.

سرورهای dns ست شده با این بخش با هم در ارتباط هستند تا بتوانند IP را پیدا کنند.

برای انجام دادن این فرایند کوئری ها را به سه بخش اعم از  Nameservers ،Top-level Domain Nameservers و Authoritative Nameservers می فرستند تا بتواند IP مناسب را پیدا کنند.

Root Nameservers .2

جهت پیدا کردن DNS root zone یا DNS از سوی منطقه آن است.

این بخش موظف است تا پاسخ به درخواست هایی را برعهده بگیرد که در همان منطقه یافتن DNS قرار دارد. در نتیجه لیستی از سرورهای معتبر برحسب TLD دامنه در پیدا کردن آدرس IP کمک می کند.

Top-level Domain Namesevers .3

وظیفه نگهداری از آی پی مربوط به TDL دامنه است که آی پی موجود را ارسال می کند، سپس به مرحله بعدی می فرستد.

Authoritative Nameserver .4

در مرحله پایانی آدرس IP واقعی و نهایی برگشت داده می شود. در این مرحله دو نوع سرور قابل دسترس است:

سرور اول، سرور اصلی که آی پی اصلی ست شده در DNS اول و سرور دوم همان DNS جایگزین و پشتیبانی است.

در صورت آسیب دیدگی سرور اصلی از سرور ثانویه استفاده می شود، سپس آی پی نهایی برگشت داده می شود.

کلام آخر

برای کسانی که با اینترنت سروکار دارند مهم است که بدانند  DNS چیست و چگونه کار می کند. مجموعه وب یار هم در این بخش سعی کرده تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

امیدواریم که این مطالب مفید واقع شده باشد. اگر سوالی در این زمینه یا در مورد نحوه طراحی سایت و بهینه سازی و سئو سایت دارید می توانید برای ما کامنت بگذارید.

پست های مرتبط

چگونه آنلاین شاپ بزنیم؟ ۲۱ اردیبهشت

چگونه آنلاین شاپ بزنیم؟

چگونه آنلاین شاپ بزنیم؟ این سوالی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. برای اطلاع از آن تا آخر با ما همراه…

ادامه مطلب
چطور طراح سایت شویم؟ ۱ اردیبهشت

چطور طراح سایت شویم؟

اگر به دنبال این هستید که چطور طراح سایت شویم؟ و برای مهارت در این رشته علاقه مند و به عنوان شغل آینده تمایل دارید…

ادامه مطلب
منابع آموزش جاوا اسکریپت رایگان ۱۱ فروردین

بهترین منابع آموزش جاوا اسکریپت رایگان

بهترین منابع آموزش جاوا اسکریپت رایگان علاوه بر اینکه در همه جا حضور دارد در چند سال اخیر نیز بسیار قدرتمند عمل کرده است، از…

ادامه مطلب
قالب ‌های فروشگاه مواد غذایی بوت استرپ رایگان ۲۰ اسفند

بهترین قالب ‌های فروشگاه مواد غذایی بوت استرپ رایگان

بهترین قالب ‌های فروشگاه مواد غذایی بوت استرپ رایگان مسیر را برای رسیدن به یک وب سایت تجارت الکترونیک هموار کرده است. با استفاده از…

ادامه مطلب
بهترین قالب HTML تناسب اندام رایگان ۱۰ بهمن

بهترین قالب HTML تناسب اندام رایگان

بهترین قالب HTML تناسب اندام رایگان یک استراتژی ایده آل برای تبلیغ کسب و کارها در این حوزه است. از مهم ترین ویژگی هایی که…

ادامه مطلب
دیباگر (خطایاب) برای PHP ۳۰ دی

بهترین دیباگر (خطایاب) برای PHP

بهترین دیباگر (خطایاب) برای PHP از جمله مواردی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم. با توجه به اینکه در بعضی از…

ادامه مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *