cms  چیست؟ چگونه با CMS وب سایت بسازیم؟

نویسنده ۱۹ مهر

سیستم مدیریت محتوا یا CMS = Content Management Sistem یک نرم افزاری است که با آن می توانید به انتشار، ویرایش، مدیریت، حذف و نگهداری محتوای تولید شده خود بپردازید. در واقع یک CMS از دو مولفه تشکیل شده است که شامل:

در اغلب موارد افراد اقدام به استفاده از CMS می کنند که مهارت کافی در استفاده از زبان های برنامه نویسی را ندارند یا فرصت کافی برای کدنویسی اختصاصی وجود نداشته باشد، بنابراین به جای کدنویسی و طراحی سایت شخصی سازی شده از سیستم مدیریت محتوای CMS بهره می برند.

7 مزیت نرم افزار مدیریت محتوا CMS

 1. قابلیت استفاده از قالب و پوسته های آماده
 2. صرفه جویی در زمان مدیریت وب سایت
 3. پشتیبانی قدرتمند نرم افزار
 4. افزایش انعطاف پذیری در طراحی سایت
 5. امکان اضافه کردن امکانات با افزونه ها یا حتی ایجاد افزونه
 6. استفاده از راهنما از همه بخش های نرم افزار مدیریت محتوا
 7. مدیریت و ویرایش محتوای وب سایت در هر بازده زمانی و در هر مکان که قابلیت دسترسی به اینترنت وجود دارد.

انواع سیستم‌های مدیریت محتوا

مهمترین ویژگی های CMS

پلتفرم کاربردی سیستم مدیریت محتوا (CMS) به منظور مدیریت محتوای وب سایت استفاده می شود که به چندین مشارکت کننده این اجازه را می دهد تا به تولید، ویرایش و انتشار بپردازد. محتوا در CMS در یک پایگاه داده ذخیره و نگهداری می شود، سپس مطابق با مجموعه ای از الگوها نمایش داده می شود به برخی از آنها در زیر اشاره می کنیم:

 1. تولید محتوا (این قابلیت را برای کاربران ایجاد می کند تا محتوا را به سهولت بتوانند تولید و قالب بندی کنند) ذخیره سازی محتوا (محتوا را در یک مکان به روش ثابت ذخیره سازی می کند)
 2. مدیریت گردش کار ( امتیازات و مسئولیت ها را مطابق با نقش هایی اعم از: نویسندگان، ویرایشگران و سرپرستان مشخص می کند)
 3. انتشار (سازماندهی و انتشار محتوا)
cms  چیست؟ چگونه با CMS وب سایت بسازیم؟

با استفاده از CMS چه نوع وب سایت هایی می توانید طراحی کنید؟

در حال حاضر بیشتر سیستم های مدیریت محتوا بسیار منعطف می باشند. بعضی از آنها بر روی حوزه های خاصی متمرکز هستند نظیر Magento که تمرکز بر روی تجارت الکترونیکی است. برای مثال می توانید از وردپرس را برای تقویت بهره بگیرید:

چگونگی ایجاد وب سایت با CMS

در صورتی که تمایل دارید که محصول یا خدماتی را به صورت اینترنتی به فروش برسانید نیاز به یک وب سایت و یک درگاه بانکی دارید. در صورتی که قصد دارید وب سایت خود را با یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) طراحی کنید بایستی از مراحل زیر پیروی کنید:

 1. خرید دامنه میزبانی
 2. سیستم مدیریت محتوای مورد نظر خود را روی سرور وب خود نصب نماید.
 3. سیستم مدیریت محتوا را ساختاربندی کنید تا نحوه ظاهر و کارکرد وب سایت شما را مشخص کند.
 4. اقدام به تولید محتوا با استفاده از رابط کاربری CMS نماید.

کلام آخر

در این مطلب درباره سیستم مدیریت محتوا CMS چیست؟صحبت کردیم. این سیستم برای هر وب سایت و وب مستری بسیار ضروری است، زیرا باعث می شوند تا کار شما به سهولت انجام شود و بتوانید از صفر یک وب سایت را طراحی کنید. هزینه استفاده از CMS رایگان و متن باز کاملا برخلاف هاست و دامنه است و بایستی هر ماه یا هر سال پرداخت شود، از این رو می توانید با خیال آسوده از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید. در صورتی که شما نیاز به طراحی و ساخت وب سایت با استفاده از CMS دارید تنها کافیست با مجموعه وب یار تماس حاصل فرماید.

پست های مرتبط


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *